Jezioro Rożnowskie odcięte od świata?

O drogach, mostach i sposobie na dojazd…
Gdyby temat ten opisać późną jesienią czy też w zimie lub wczesną wiosną, pewnie nie miałby on większego znaczenia dla turysty. Jednak teraz, kiedy wielkimi krokami zbliżają się wakacje, temat w całej swojej rozciągłości (a dokładnie od Witowic Dolnych do Rożnowa) jest dla potencjalnych turystów niezmiernie ważny. Spróbujmy go zatem rozpatrzyć jako zagrożenie, ale też jako szansę dla regionu Jeziora Rożnowskiego. Na koniec zobaczmy co o utrudnieniach piszą inni i jak praktycznie poradzić sobie z tą sytuacją.

Aktualna sytuacja.
Obecnie zamknięte są oba mosty – zarówno ten w Witowicach Dolnych (na rzece Łososina) jak i w Rożnowie na Dunajcu. Potencjalnemu turyście trudno więc będzie dojechać do Rożnowa. Dodatkowo droga do Nowego Sącza na odcinku Woli Kurowskiej wciąż teoretycznie jest nieprzejezdna (tylko teoretycznie, bo w praktyce większość i tak tamtędy jeździ). Wyznaczono co prawda kilka objazdów, ale przyjezdni muszą być bardzo uważni aby nie pobłądzić. Najwygodniejszy wydawałby się objazd promem w Tropiu. Tu jednak musimy uważać, prom czynny jest od 5:00 do 22:00, dodatkowo nie kursuje pomiędzy 12:00 – 13:00 (ładowanie akumulatorów). Przy odrobinie szczęścia będzie więc można przejechać od razu… innym razem możemy czekać od 15 minut do nawet godziny ze względu na znaczną ilość oczekujących w kolejce samochodów.

Odrobina optymizmu.
Można jednak na te trudności spojrzeć nieco łagodniej. Taka sytuacja daje turyście szansę na zobaczenie miejsc, których być może przy normalnych warunkach nigdy by nie obejrzał. Zapraszamy zatem do Tropia, czekając na prom można odwiedzić zabytkowy kościółek czy pustelnię i źródełko św. Świerada. Czekając z drugiej strony, w Wytrzyszczce, tylko kilka minut drogi dzieli nas od zrekonstruowanego zamku Tropsztyn. Czas oczekiwania na prom może się więc stać prawdziwą przygodą. Podobnie z objazdem przez czchowską zaporę i dalej przez Filipowice, Rudę Kameralną i Dzierżaniny. Objazd można urozmaicić sobie spacerem po lesie w poszukiwani oznak wiosny… a już wkrótce (w czerwcu) także grzybów i borówek.

Podejdźmy zatem do chwilowych utrudnień z uśmiechem i poznawajmy ciekawe zakątki regiony Jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego. Warto też pamiętać, że już niedługo wszyscy będziemy mogli jeździć po nowych mostach i nowej drodze.

Otwarcie mostu pomiędzy Witowicami Dolnymi a Rożnowem zaplanowano na koniec czerwca 2011 roku.

Wytrwałości i objazdów pełnych przygód życzy redakcja.

 

Wybrane artykuły do poczytania:

http://www.powiat.nowy-sacz.pl/aktualnosci/remont_mostu_w_roznowie.html

http://sadeczanin.info/aktualnosci/art/15332

 

tutaj można nawet obejrzeć:

http://tv-ns.pl/wydarzenia/material/4030/b/7/s/2.html

 

a tu bardzo ciekawy, autorski pomysł na objazdy:

http://www.gok-grodek.iap.pl/news.php?readmore=270

 

 

(ŁH)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *