Podkowiec ma gust! Korona Pogórzy na Pogórzu Wiśnickim i na zamku w Nowym Wiśniczu

1 kwietnia 2017 r., godz. 18:00, wręczymy medale Złotego Podkowca i wyróżnienia Znak Jakości Kraina Podkowca na sali balowej zamku w Nowym Wiśniczu. Pod dachem zamku i w jego piwnicach mieszka wyjątkowy nietoperz – podkowiec mały. To dzięki niemu przeprowadzono 30 remontów obiektów w południowej Polsce za kwotę ponad 5 mln złotych. Teraz podziękujemy osobom i instytucjom, które do tego się najbardziej przyczyniły. Podkowiec mały bytuje również w okolicach Jeziora Rożnowskiego np. w beluardzie w Rożnowie, rez. Diable Skały w Bukowcu, Skamieniałym Mieście, w kościołach w Paleśnicy, Bruśniku, Ujanowicach, Kamionce Małej, Łososinie Górnej.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy. Właśnie zostały zakończone prace przy montażu „skrzyń” na poddaszu zamku, w których mogą schronić się podkowce. A już wkrótce przeprowadzimy prace w podziemnych korytarzach. Pokazujemy, że wyjątkowe zabytki przyciągają wyjątkowe nietoperze.

W ramach Programu Ochrony Podkowca Małego i projektu LIFE Podkowiec+, Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura”, we współpracy z szeregiem osób prywatnych i instytucji, wyremontowało wiele drewnianych kościołów i świątyń m.in. w Leluchowie, Łosiu, Szyku, Górzance i murowanych jak np. w Krynicy-Zdrój, Ujanowicach. Prace cały czas trwają. Obecnie prowadzony jest remont dachu kościoła w Małastowie.

Wyjątkową atrakcją dla biorących udział w naszym wydarzeniu, będzie okazja obejrzenia „z lotu nietoperza” jak wyglądało życie na zamku 400 lat temu. To wszystko jest możliwe za sprawą okulusów – wirtualnej rzeczywistości i bastionu VR – nowej atrakcji dla zwiedzających zamek w Nowym Wiśniczu. Na uczestników czeka wiele atrakcji zarówno na samym zamku jak i przez cały weekend.

Pogórze Wiśnickie – perełka z podkowcami.
Wystarczy godzina, aby dojechać tutaj z Krakowa. Dla turystów i mieszkańców regionu jest to doskonałe miejsce na wypoczynek. Pokazujemy te miejsca przez cały weekend 31.03-02.04.2017 r.
W tym czasie odbędą się tutaj wydarzenia Korona Pogórzy i Podkowiec ma gust! Weekend z Koroną Pogórzy, to spotkania, prelekcje, wycieczki w których biorą udział przewodnicy, krajoznawcy, przyrodnicy, miłośnicy regionu, turyści.

Najważniejszym punktem w czasie imprezy, będzie wydarzenie na zamku w Nowym Wiśniczu – tutaj gdzie historia przeplata się z malowniczymi krajobrazami i przyrodą Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. To tutaj zamieszkał jeden z najbardziej zagrożonych w Europie gatunków nietoperzy – podkowiec mały. Podkowiec jest arystokratą wśród nietoperzy – ponieważ bytuje w zabytkowych, cennych architektonicznie obiektach w południowej Polsce. Dlatego nieprzypadkowo centralne wydarzenie całego weekendu nosi tytuł „Podkowiec ma gust!”.

W czasie tej uroczystości 1 kwietnia 2017 r., na zamku w Nowym Wiśniczu odbędą się wycieczki z przewodnikami, prelekcje, animacje, będzie możliwość zamówienia obiadu kuchni staropolskiej, a w centralnym punkcie będzie miało miejsce wręczenie wyróżnień Złotego Podkowca i znaku jakości Krainy Podkowca – dla osób i instytucji najbardziej zasłużonych dla ochrony podkowca małego w Polsce.

Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w naszym wydarzeniu centralnym na zamku w Nowym Wiśniczu. W celu potwierdzenia obecności prosimy o kontakt.

Program całego wydarzenia zamieszczamy na
www.podkowiecplus.pl
www.pogorza.pl

Projekt LIFE Podkowiec+ to skrócona nazwa projektu finansowanego z funduszy unijnych, jego pełny tytuł to: Ochrona podkowca małego i innych gatunków nietoperzy w południowej Polsce
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach instrumentu finansowego LIFE+ (nr umowy LIFE12 NAT/PL/000060) oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (nr umowy 620/2013/Wn50/OP-WK-LF/D).

Program Korony Pogórzy i Podkowiec ma gust!
31.03-02.04.2017 r.

Korona Pogórzy i Podkowiec ma gust! 31 marca – 02 kwietnia 2017 r.

Tej wiosny zapraszamy na Pogórze Wiśnickie. Zaczynamy już w piątek wieczorem w PTSM w Rozdzielu. W sobotę zdobywamy Rogozową 536 m n.p.m. i bierzemy udział w wydarzeniu centralnym pn. „Podkowiec ma gust!” na zamku w Nowym Wiśniczu. W niedzielę ruszamy na wycieczki autokarowe po Pogórzu Wiśnickim.
Można wziąć udział w wycieczce autokarowej lub przyjechać tylko na panel wykładów i prelekcji. Szczegółowe informacje organizacyjne oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie www.pogorza.pl

Rezerwacja miejsc do 27 marca 2017 r. wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu przez formularz: https://goo.gl/forms/3lRLA6V3tgXili0U2

Program wydarzeń:
31 marca 2017 r., piątek

Wieczór integracyjny w PTSM Rozdziele.
Dojazd we własnym zakresie samochodami lub autobusami relacji Kraków – Bochnia – Limanowa.
18:00-18:45 Zakwaterowanie w PSTM Rozdziele www.schronisko.rozdziele.pl
19:00-19:30 Kolacja.
20:00-22:00 Spotkanie integracyjne, prezentacje, konkursy m.in.
– Gremplowanie i inne tajemnice dawnych czasów. Prezentuje – Grzesiek Jędrzejek – najmłodszy w Polsce przewodnik www.skansenlaskowa.pl
– O cmentarzach I wojny światowej operacji limanowsko-łapanowskiej – Roman Frodyma
– “Kilka minut od domu” – Angelika i Mateusz Grzegorzek www.mynaszlaku.pl

1 kwietnia 2017 r., sobota
Zdobycie Rogozowej 536 m n.p.m.

7:30 Śniadanie.
8:30 Przejazd do Rajbrotu samochodami, a dla chętnych przejście do Rajbrotu przez Łopusze Wschodnie.
10:00 Zbiórka przy kościele w Rajbrocie. Zaparkowanie samochodów. Zdobycie Korony Pogórzy – Rogozowej 536 m n.p.m. i przerwa w Bacówce Biały Jeleń z możliwością zwiedzania skansenu. Powrót do Rajbrotu po samochody. Przejazd do Nowego Wiśnicza.
14:30-15:00 Rezerwacja uczestników wydarzenia „Podkowiec ma gust!” na zamku w Nowym Wiśniczu.
Wydarzenie centralne.
Arystokrata wśród nietoperzy zaprasza na wydarzenie „Podkowiec ma gust!” 1 kwietnia 2017 r. na zamku w Nowym Wiśniczu.
(Udział wyłącznie po dokonaniu rezerwacji poprzez formularz zgłoszeniowy Korony Pogórzy lub na zaproszenie organizatorów).

1 kwietnia 2017 r.
Podkowiec ma gust! i Korona Pogórzy na zamku w Nowym Wiśniczu.

Godz. 14:30-15:00 Podział na grupy i przygotowanie do zwiedzania.
Godz. 15:00-17:40. W grupach naprzemiennie: zwiedzanie, posiłek i okulusy.
– Zwiedzanie zamku z przewodnikiem przyjacielem podkowca, 10 zł (opłata obowiązkowa, bilet wstępu).
– Posiłek, dania obiadowe według przepisów pierwszej w Polsce książki kucharskiej Stanisława Czerneckiego Compedium Ferculorum, 30 zł. Prezentuje Karczma na Wodzie: www.karczmanawodzie.pl (Polecamy i zachęcamy do zgłaszania się).
– Uczestnictwo w otwarciu okulusów – wirtualnej rzeczywistości na zamku, dla uczestników w cenie biletów wstępu.
Złota godzina – sala balowa, zamek w Nowym Wiśniczu.
17:45 Zajęcie miejsc na sali balowej.
17:45-18:00 Loteria nagród z podkowcem.
Godz. 18:00-18:30
– Przywitanie zaproszonych gości i uczestników wydarzenia, Piotr Jędrzejas – dyrektor zamku w Nowym Wiśniczu,
– Wystąpienia zaproszonych gości,
– O podkowcu małym na zamku w Nowym Wiśniczu, Rafał Szkudlarek – prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”,
– Wręczenie wyróżnienia Złoty Podkowiec i znaku jakości Kraina Podkowca,
– O projekcie wirtualnej rzeczywistości z podkowcem na zamku,
– Konkurs z nagrodami.
Strefa prezentacji, konkursów i animacji.
18:30 Oficjalne otwarte stoisk animacyjnych i promocyjnych.
18:30-18:45
– Jak zrobić własnego filcowego podkowca? Prezentacja stoisk turystycznych, warsztatów z podkowcami, stoiska z animacją.
18:45-19:00
– Konkurs wiedzy o podkowcach. Prosimy o zabranie smartfonów i tabletów z dostępem do internetu.
Strefa prezentacji, konkursów i animacji.
18:30 Oficjalne otwarte stoisk animacyjnych i promocyjnych.
18:30-18:45
– Jak zrobić własnego filcowego podkowca? Prezentacja stoisk turystycznych, warsztatów z podkowcami, stoiska z animacją.
18:45-19:00
– Konkurs wiedzy o podkowcach. Prosimy o zabranie smartfonów i tabletów z dostępem do internetu.
19:00-19:20 Zwiedzamy Nowy Wiśnicz, Lipnicę Murowaną z questami Fundacji MILA, Barbara Kazior – Prezes Zarządu Fundacji MILA
19:20-19:40 Nietoperze – geneza uprzedzeń – Wojciech Sanek dyr. Muzeum Przyrodniczego w Ciężkowicach.
19:40-20:00 Podkowiec lubi bardziej zamki czy pałace? – Jakub Marek Nowak
20:00-20:20 Szlakiem podkowca po jaskiniach i innych atrakcjach geoturystycznych. Dlaczego zimą nie wchodzimy do jaskiń – Piotr Witalis.
20:20-20:40 Prezentacja Ambasadorów Podkowca oraz informacje na temat II Mistrzostw Ambasadorów Podkowca. Losowanie nagrody wśród uczestników mistrzostw – wyjazd zagraniczny w ramach projektu LIFE Podkowiec+. Szczegóły www.podkowiecplus.pl
20:45 Rozstrzygnięcie konkursu na wiersz o zamku w Nowym Wiśniczu, Koronie Pogórzy i podkowcu małym.
Stoiska animacyjne i promocyjne w trakcie trwania imprezy:
– Warsztaty wykonywania podkowców filcowych,
– Malowanie twarzy z podkowcem przygotowane przez Małą Frankówkę
– Stoisko promocyjne LGD Dolina Raby, wycieczki z kogutkiem,
– Stoisko promocyjne Krainy Podkowca,
– Stoisko Stowarzyszenia My Pogórzanie.

2 kwietnia 2017 r., niedziela
Korona Pogórzy w Krainie Podkowca – wycieczki autokarowe.
W czasie wycieczek zobaczymy piękne miejsca, gdzie mieszka podkowiec: zamek w Wieruszycach i klasztor w Szczyrzycu. Zdobędziemy Glichowiec 523 m n.p.m. Czekają warsztaty „heca z pieca” prezentowane w Frankówce Małej www.frankowka.pl w Cichawce i „możliwość degustacji piw w Szczyrzyckim Browarze Cystersów. W przypadku większej ilości autokarów kolejność zwiedzania ulegnie zmianie, program zwiedzania pozostanie taki sam.
Msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu godz. 7:45.

Program wycieczki autokarowej:
8:45 Rozpoczęcie zwiedzania Nowego Wiśnicza. Spotkanie pod kościołem parafialnym.
10:00 Ześrodkowanie wszystkich grup Korony Pogórzy na schodach ratusza w Nowym Wiśniczu. Wspólne zdjęcie z Koroną Pogórzy i podkowcem małym.
10:15 Wyjazd z Nowego Wiśnicza.
10:30-11:00 Zwiedzanie cmentarza z I wojny światowej w Leszczynie.
11:15-13:30 Warsztaty w Cichawce – Frankówka Mała i Zamek Wieruszyce.
14:00-16:00 Wycieczka z szukaniem „keszów” geocaching – wycieczka na Glichowiec 523 m n.p.m.
16:30-18:00 Szczyrzyc, kościół i browar rzemieślniczy www.browarszczyrzyc.pl
19:00 Zakończenie wycieczki w Nowym Wiśniczu.

Cena autokarówki:
– Przejazd autokarem i warsztaty „Heca w pieca” w Cichawce – Mała Frankówka 30 zł www.frankowka.pl
– Inne wstępy do obiektów, ok. 3 zł (we własnym zakresie)
– Ubezpieczenie turystyczne we własnym zakresie, średnio 1,5 zł/dzień (we własnym zakresie)

Noclegi:
– Piątek/sobota
PTSM Rozdziele koło Żegociny. 50 miejsc na łóżkach piętrowych w pokojach wieloosobowych. Do dyspozycji zaplecze kuchenne. Możliwość zamówienia kolacji i śniadania.
– Noclegi, studenci 22 zł, pozostali 25 zł
– Pościel 7 zł
– Możliwość zamówienia kolacji 8 zł i śniadania 8 zł
– Sobota/niedziela:
1. Hotel Panorama w Nowym Wiśniczu 60 zł od osoby ze śniadaniem (rezerwacja we własnym zakresie) www.panorama-wisnicz.pl
2. Nocleg z pościelą w gospodarstwach agroturystycznych w Nowym Wiśniczu i okolicy 2-5 km. Cena noclegu 35 zł. Noclegi będą przydzielane w czasie Korony Pogórzy.

Organizatorzy wydarzenia:
Studenckie Koło Przewodników Górskich przy Oddziale Akademickim PTTK w Krakowie www.skpg.krakow.pl
Zamek w Nowym Wiśniczu www.zamekwisnicz.pl
Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” www.podkowiecplus.pl w ramach projektu ochrony podkowca małego LIFE Podkowiec+ www.fb.com/Podkowiec www.fb.com/KrainaPodkowca

Partnerzy:
Stowarzyszenie My Pogórzanie
Małopolska Organizacja Turystyczna www.mot.krakow.pl
Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach www.muzeum.ciezkowice.pl
Frankówka Mała www.frankowka.pl www.fb.com/Viacracovia/
Magazyn Turystyki Górskiej N.P.M. www.npm.pl
Portal Nietoperze.pl www.nietoperze.pl
Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach www.muzeum.ciezkowice.pl
Fundacja MILA www.mila.org.pl www.bestquest.pl
MyNaSzlaku.pl www.mynaszlaku.pl
SKPG Harnasie w Gliwic www.skpg.gliwice.pl
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy
Serwis Pogorza.pl www.pogorza.pl
Na Śliwkowym Szlaku www.nasliwkowymszlaku.pl
Skansen na Jędrzejkówce w Laskowej www.skansenlaskowa.pl
Tarnowskie Centrum Informacji www.it.tarnow.pl
PTTK w Tarnowie www.tarnow.pttk.pl
PTTK w Rzeszowie www.pttk.rzeszow.pl

Wspierają nas:
TVP
Gość Niedzielny Tarnów www.tarnow.gosc.pl
Serwis www.powiatbochenski.pl
Klub Podróżników Śródziemie w Krakowie www.klubpodroznikow.com
Serwis www.beskidy24.pl
ESKA Tarnów
Serwis www.Lipniczanin.pl
PTTK w Bochni www.bochnia.pttk.pl
Szlak Rzemiosła www.szlakrzemiosla.pl
Blog www.vanyaambar.blogspot.com
Zespół organizatorów Korony Pogórzy i Podkowiec ma gust! tworzą:
Karolina Bąk, SKPG Kraków
Piotr Firlej, PTPP „pro Natura” Kraina Podkowca, SKPG Kraków
Mateusz Murzyn, PTTK Oddział Myślenice
Piotr Jędrzejas, Zamek Nowy Wiśnicz, Muzeum Ziemi Wiśnickiej
Rafał Szkudlarek, PTPP pro Natura”, Kraina Podkowca
Jakub Marek Nowak, Stowarzyszenie My Pogórzanie

Wspierają nas:
Joanna Opyrchał, SKPG Kraków, PTTK Andrychów
Agnieszka Cygan, Koło Przewodników Beskidzkich im. R. Reinfussa

Zalecany kontakt mailowy: lubiepogorza@gmail.com, tel. 509-415-109
Rezerwacja miejsc do 27 marca 2017 r. wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu przez formularz: https://goo.gl/forms/3lRLA6V3tgXili0U2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola oznaczone są *